wtorek, 22 stycznia 2013

Tulipan - z cyklu kwiaty wiosny

Kilkukrotne skrobanie lodu z auta w ostatnich dniach, przyczyniło się do podjęcia stanowczej decyzji - koniec z dekoracjami zimowymi! 
Od dzisiaj zaczynamy już mówić tylko o wiośnie. Tym samym, może szybciej do nas przyjdzie?

Zapraszam was na cykl poświęcony kwiatom, które nieodparcie kojarzą mi się z wiosną. Oczywiście będzie o tych moich ulubionych.
Dzisiaj tulipany, a w kolejnych postach z tego cyklu pojawią się zapewne anemony (użyte w karnawałowej kompozycji), jaskry, żonkile czy hiacynty.

Tulipan (Tulipa) to chyba najpopularniejszy wiosenny kwiat.
Oczywiście jak myślimy o tulipanach to od razu w tle pojawia się Holandia, bo każdy z nas kojarzy z tym krajem pola pełne tulipanów. 


Ale tulipany wcale nie pochodzą z Holandii.
Otóż prawdopodobną ojczyzną tulipanów są góry Kazachstanu, gdzie rośnie około 30 różnych dzikich odmian tulipanów. Swoim pięknem zachwyciły tureckich kupców, którzy sprowadzili je do Turcji. 
W Europie Zachodniej i Holandii pojawił się w XVII za sprawą botanika z Wiednia - Carlous Clusis. W 1590 roku został on dyrektorem najstarszego ogrodu botanicznego w Europie, Hortus Botanicus w Leiden w Holandii. Pewnego dnia otrzymał od swojego przyjaciela, ambasadora ówczesnego Konstantynopola (Ogier de Busbecq), specjalną przesyłkę z cebulkami kwiatów. Były to cebulki tulipanów. Zachwycony tymi kwiatami rozpoczął ich uprawę i tak zaczęła się ich historia w Europie.

Nazwa Tulipa jest efektem jakiejś pomyłki językowej i jest pochodną tureckiego słowa określającego turban. W wielu językach ma podobne brzmienie: po angielsku - tulip, francusku - tulipe, włosku - tulipano, szwedzku - tulpan :)

Tulipany to około 120 gatunków i kilkanaście tysięcy odmian. Aktualnie uprawiane tulipany to niekiedy krzyżówki wielu gatunków. Ogrodnicy uprawiający tulipany, dla ułatwienia wyróżniają kilkanaście grup uprawianych tulipanów, np: pojedyncze wczesne, pełne wczesne, pojedyncze późne, liliokształtne, fryzowane, papuzie, Triumph, Rembrandta, Viridiflora. 

Koniec teorii, a teraz już tylko cieszymy oczy.


Wszystkie zdjęcia znalezione na pinterest.com

 PS. Jutro zapraszam, na przykłady dekoracji z tulipanów papuzich (Tulipa 'Rococo')3 komentarze:

  1. Tulipanowy dywan...piękne zdjęcia! Czekam na dekoracje;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiam tulipany , strasznie mi się podobają zarówno te popularne np czerwone czy żółte jak i kropione strzępione.. A ten tulipanowy dywan spowodował, że na chwilę przeniosłam się w to miejsce...

    OdpowiedzUsuń
  3. cool, please guidance so that I can create a blog like yours

    OdpowiedzUsuń