niedziela, 6 stycznia 2013

W zimowej bieli

Chciałabym dzisiaj pokazać jak szybko i tanio przygotować dekorację, która nie będzie już świąteczną, ale nadal zimową. Przecież, pora roku taka, że za oknem powinno być biało i puszyście! Pytanie czy tymi słowami nie wywołam przypadkiem wilka z lasu..... Niestety w Krakowie jest szaro, ponuro i jakoś tak bleee :(
Zastanawiając się nad tą dekoracją od razu pomyślałam o cyklamenie perskim. Jest to roślina doniczkowa, która pięknie kwitnie zimą.

Cyklamen perski (Cyclamen persicum)
Aby przygotować takie dekoracje potrzebujemy naprawdę kilka dodatków, które na pewno znajdziemy w domu, np. wazon szklany, osłonkę na doniczkę. Poniżej dodatki użyte przeze mnie.Mniejszy kwiat umieściłam w wazonie wypełniając go uprzednio mchem. Użyłam mchu jaki pozostał mi z dekoracji jesiennych (już lekko wysechł był :), ale niczemu to nie przeszkadza). Można oczywiście użyć innych wypełnień np. mech islandzki lub inne tego typu, które dostępne są w sklepach z artykułami florystycznymi. Wracając do choinek mogą to być również jakieś iglaki.

Szkło + mech + kwiaty dały efekt następujący.....
Druga wersja jest jeszcze prostsza. Plastikową donicę kwiatka umieszczamy w osłonce, tak aby bezpiecznie podlewać kwiat. Skoro ma być zimowo, to ten biały śnieżny kwiat owińmy w coś, co nam się kojarzy z zimową porą. Ja użyłam wełnianego szarego filcu, który pospinałam zwykłymi szpilkami. Równie dobrze, można byłoby to owinąć w jakiś stary szalik robiony na drutach czy osłonkę włożyć do jakiejś czapki :) To wszystko zależy też od wnętrza, w którym chcemy umieścić taką dekorację. 
U mnie wyszło tak:All photos by mafleur.pl

Jeszcze słowo o cyklamenie. Lubi dosyć niską temperaturę, jak na warunki domowe bo 8-15 stopni. Generalnie im chłodniej w pomieszczeniu tym lepiej dla kwiatka. Należy dosyć dużo podlewać, najlepiej od dołu.

3 komentarze:

  1. Ten pomysł z mchem jest bardzo fajny - tylko jak wtedy podlać?

    OdpowiedzUsuń
  2. Mech tylko owija doniczkę więc bez problemu, wystarczy tylko lekko odchylić liście :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Cudna kompozycja, ze nie wpadłam wcześniej na taki pomysł. Kwiat od razu wygląda inaczej....Dziękuje za podowiedz:)

    OdpowiedzUsuń