niedziela, 17 lutego 2013

Jaskier - z cyklu kwiaty wiosny

Jaskier
Dzisiaj przedstawiam Wam kolejny kwiat wiosny, równocześnie jeden z moich ulubionych - jaskier

Przyznam się, że kwiaty te poznałam stosunkowo niedawno bo jakieś 5 lat temu, ale urzekły mnie niesamowicie. Delikatność płatków, kształt kwiatu, różnobarwność oraz trwałość sprawiły, że jaskry, zaraz po hortensji, zajmują drugie miejsce na liście moich kwiatów. 

Jaskier (Ranunculus) liczy ponad 400 gatunków. W Polsce, w naszych lasach i górach możemy spotkać liczne gatunki tych kwiatów, np. jaskier ostry, jaskier alpejski, jaskier polny, jaskier halny (górski), jaskier kaszubski. 

Jaskry spotykane w kwiaciarniach i powszechnie stosowane we florystyce,  to najczęściej jaskry azjatyckie (Ranunculus asiaticus).
Pąki jaskrów to kule, które jak rozkwitną, tworzą piękny kwiat z delikatnymi i lśniącymi płatkami. 
Jaskry występują w najróżniejszych kolorach, włącznie z dwubarwnymi. Paleta kolorów jest naprawdę przebogata, zarówno soczyste ostre kolory, jak i piękne pastele. 

Nazwa tego kwiatu w języku łacińskim (Ranunculus) pochodzi od słowa żaba :) (Rana), prawdopodobnie  dlatego, że większość gatunków jaskrów, tak jak żaby, lubią podmokłą glebę.


Tak jak hortensję, jaskry mogłabym używać w każdej kompozycji :) Są naprawdę piękne i można je łączyć z większością kwiatów. Ja lubię je zestawiać zarówno z innymi kwiatami wiosennymi (tulipan, ciemiernik), jak i różami, goździkami czy piwoniami. Uwielbiam jaskry w ślubnych dekoracjach.
Dzisiaj prezentuję Wam jaskry solo w worku ;), ale mogę Was zapewnić, że będą się pojawiać bardzo często w moich pracach.


Kolorowe jaskry w wazonie


Kolorowe jaskry w wazonie


Kolorowe jaskry w wazonie


Kolorowe jaskry w wazonie


Kolorowe jaskry w wazonie


Kolorowe jaskry w wazonie


Kolorowe jaskry w wazonie

All photos by mafleur.pl

4 komentarze:

 1. Kolorowo i wiosennie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Odpowiedzi
  1. Jest w nich coś magicznego dla mnie....

   Usuń
 3. Cudnie i kolorowo.Bardzo mi się podoba.Dodają energii zwłaszcza w taką pogodę jak dzisiaj..

  OdpowiedzUsuń