poniedziałek, 25 lutego 2013

Narcyz żonkila - z cyklu kwiaty wiosny

Dzisiaj słów kilka o jednym z najpopularniejszych kwiatów wiosny - potocznie nazywanym żonkilem.

Narcyz żonkila (Narcissus jonquilla) to chyba najpopularniejszy gatunek narcyza w Polsce. Intensywny kolor żółty to ta barwa, która po zimowej bieli zdecydowanie poprawia nam nastrój. 
Sama nazwa tego gatunku narcyza, jonqullia ma  francusko-hiszpańskie korzenie. Jonquille po francusku, to żółty narcyz, a po hiszpańsku junco to trzcina. Ale to chyba mało ciekawe ;)
Bardziej ciekawa jest geneza nazwy samego narcyza. Otóż w mitologii greckiej piękny młodzieniec noszący imię Narcyz (Narkissoss) odrzucił miłość nimfy górskiej Echo. Jego pycha została ukarana przez boginię Memzis, która sprawiała, że zakochał się we własnym odbiciu w tafli wody. Kwiat, który nazwano jego imieniem, był symbolem m.in. nieczułej urody. 
Swoją drogą, jak wiemy nie tylko kwiaty czerpią swoje nazwy z mitycznych legend, wszak narcyzów Ci u nas dostatek :)

Wracając do kwiatów.....moja techniczna rada. Narcyze wydzielają śluz. Jeżeli używamy je w kompozycjach z innymi kwiatami, np. tulipanami, miejmy świadomość, że mogą osłabiać kondycję tych kwiatów. Aby wzmocnić szanse na zachowanie trwałości innych kwiatów najlepiej po przycięciu umieścić narcyze w oddzielnym wazonie na dobę, a następnie dokładnie umyć z pozostałości śluzu.

Poniżej moje pierwsze tegoroczne narcyze żonkila w biało-czarnej oprawie :)


Narcyz żonkila w wazonie


Narcyz żonkila w wazonie


Narcyz żonkila w wazonie


Narcyz żonkila w wazonie


Narcyz żonkila w wazonie


All photos by mafleur.pl

2 komentarze: