sobota, 26 stycznia 2013

Dekoracja na chrzciny

Są takie uroczystości, jak chrzciny czy komunia, dla których zarezerwowany jest kolor biały.  

Obecnie, w większości przypadków, przyjęcia z okazji tych uroczystości odbywają się w restauracjach, czy hotelach. W takiej sytuacji, zazwyczaj, mamy zagwarantowany wystrój stołów.

A jak udekorować stół jeśli decydujemy się zaprosić najbliższych do swojego domu?
Moim zdaniem, takie dekoracje powinny być oszczędne w swojej formie, tak aby na stole nie zabrakło miejsca na cały zastęp potraw jakie Pani domu z pomocą babci, siostry, cioci, itd.... :) przygotowała na ten dzień.

Poniżej moja propozycja na przygotowanie dekoracji stołu przy użyciu kwiatów, dostępnych w zasadzie o każdej porze roku.

Dekoracja na chrzciny - róża miniaturowa, chryzantemy gałązkowe i gipsówka - kadr 1


Dekoracja na chrzciny - róża miniaturowa, chryzantemy gałązkowe i gipsówka - kadr 2

Do prezentowanej kompozycji użyłam następujących kwiatów (zaczynając od lewej): róża miniaturowa (Rosa chinensis minima), następnie dwie chryzantemy gałązkowe (Dendranthema indica): santini oraz 'Anastasia White' i jako ostatnia gipsówka (Gypsophila).

Dekoracja na chrzciny - róża miniaturowa, chryzantemy gałązkowe i gipsówka - kadr 3


Aby przygotować taką dekorację potrzebujemy gąbki florystycznej do kwiatów ciętych. Ja użyłam tzw.  table deco, gąbka w podłużnej formie umieszczona na specjalnej podstawie.

Dekoracja na chrzciny - róża miniaturowa, chryzantemy gałązkowe i gipsówka - kadr 4

Poniższa kompozycja to na przemian układane te same gatunki kwiatów w liniach równoległych. Można układać wszystkie linie na jednym poziomie lub różnicować w zależności od gatunku kwiatów (ja przyjęłam właśnie taką zasadę).

Dekoracja na chrzciny - róża miniaturowa, chryzantemy gałązkowe i gipsówka - kadr 5

Taką kompozycję układamy na stole centralnie, do tego świece, mała gałązka gipsówki przy serwecie i   dekoracja gotowa.

Dekoracja na chrzciny - róża miniaturowa, chryzantemy gałązkowe i gipsówka - aranżacja 1


Dekoracja na chrzciny - róża miniaturowa, chryzantemy gałązkowe i gipsówka - aranżacja 2


Z własnego doświadczenia wiem, że nie zawsze w takich okolicznościach jest czas na przygotowanie bardziej czasochłonnych kompozycji. Poniżej przykłady jak przy użyciu samej gipsówki można stworzyć właściwy klimat.

Pierwsza propozycja  - w okrągłej misie (może być nawet biały talerz) układamy "niby" wianuszek z małych gałązek gipsówki, w środku którego umieszczamy świeczkę. To układanie wianuszka to nic innego jak nałożenie trzech warstw gipsówki w formie okręgu, tak aby najniższy miał największą, a najwyższy najmniejszą średnicę. Trzeba to robić dosyć uważnie, aby gałązki kierować ukośnie kwiatami do góry oczywiście :)

Dekoracja na chrzciny - wianuszek z gipsówki


Dekoracja na chrzciny - wianuszek z gipsówki

Druga propozycja - do różnych naczyń dekoracyjnych (małe wazony, białe doniczki, osłonki na podgrzewacze) układamy niskie gałązki gipsówki. Ponieważ mamy do czynienia z małą formą, możemy umieścić kilka takich bukietów w różnych miejscach stołu. Nie zapomnijmy o świeczkach!

Dekoracja na chrzciny - gipsówka "mała forma"


Dekoracja na chrzciny - gipsówka "mała forma"

Oczywiście tak samo mógłby wyglądać stół na przyjęciu z okazji I Komunii Św., ale w maju są konwalie, tulipany, jaśmin, itp., więc zapewne pokuszę się o przygotowanie oddzielnych dekoracji komunijnych.

PS. Przykład udekorowania świecy, trzymanej przez ojca chrzestnego - wianuszek z gipsówki zamocowany na osłonce na wosk.


All photos by mafleur.pl

3 komentarze:

  1. Super pomysły, eleganckie i delikatne, chyba pomyślę o trzecim dziecku ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja właśnie poszukuję pomysłu na dekoracje na chrzciny w rodzinnym gronie i natknęłam się na znajomego bloga, bardzo podoba mi się podłużna dekoracja w table deco :)

    OdpowiedzUsuń
  3. 51 year-old Systems Administrator II Murry Longmuir, hailing from Fort Saskatchewan enjoys watching movies like Death at a Funeral and Rock climbing. Took a trip to Flemish Béguinages and drives a Ferrari 250 GT SWB California Spider. przeglad strony

    OdpowiedzUsuń