środa, 3 kwietnia 2013

Ciemiernik w prostej odsłonie

Mam nadzieję, że czas świąteczny był dla Was przyjemny i pomimo zimowej pogody było miło i radośnie.
Ja już straciłam nadzieję, że wiosna do nas przyjdzie, a dzisiejszy poranny widok zaśnieżonego Krakowa lekko mnie podłamał :(
Podjęłam jednak decyzję, że nie ma co się poddawać nastrojom przygnębienia i trzeba robić swoje :) Dzisiaj proponuję prostą kompozycję z ciemiernikiem (Helleborus). Nie wiem co takiego ma w sobie ten kwiat, że tak bardzo mi się podoba. 
Z jednej strony sprawia wrażenie niezwykle delikatnego, z drugiej jest bardzo odporny na zimowo-wiosenne warunki atmosferyczne. 
Podoba mi się w nim to przeobrażanie kolorystyczne, np. kwiaty ciemiernika białego zmieniają się w lekko pistacjowe, w innym zielono-bordowe w purpurowo-bordowe.
Wspaniale wyglądają w towarzystwie innych kwiatów przedwiośnia, ale również w samotności w jakiejś naturalnej "otoczce".
I wśród takich naturalnych gałązek krzewów mój ciemiernik biały (Helleborus Niger) znalazł swoje miejsce, tym razem w prostocie siła ;)

Przygotowanie takiej dekoracji jest proste i zajmuje naprawdę niewiele czasu.
Potrzebujemy kwiat.....

.....naczynie, gąbkę florystyczną, ziemię i kilka gałązek :)
Naczynie, które chcemy użyć wykładamy gąbką florystyczną do kwiatów żywych. Jeżeli wykorzystujemy, tak jak ja, naczynie gliniane lub np. koszyk, przed włożeniem gąbki należy wyłożyć naczynie wewnątrz folią, która zabezpieczy przed przeciekaniem wody. Nadmiar foli po bokach należy obciąć.

Jeżeli używamy kwiatów doniczkowych, a w takiej dekoracji jest to najlepszy wybór i nie chcemy aby forma przybrała efekt kopca :) należy w środku gąbki wyciąć otwór.

Pewnie można byłoby zrobić to również odwrotnie, tzn. najpierw położyć po środku kwiat, a potem spróbować obłożyć gąbką - jednak moim zdaniem taki sposób nie zagwarantuje stabilności tej gąbki przy okrągłej formie, a gałęzie powinny mieć stabilny "grunt".

Aby podkreślić naturalny charakter dekoracji gąbkę okrywamy ziemią. Ciemiernik otaczamy różnej długości gałązkami i dekoracja gotowa.Może gałązki pod wpływem wody puszczą listki.... i chociaż w domu zrobi się wiosennie?


design & photos by mafleur.pl

3 komentarze:

 1. Witaj:)efekt zadawlający w 2000%:), ślicznie, nie dość, że nie spotkałam takiego kwiatuszka, to jeszcze samo jego przybranie gałązkami.Mimo, że wygląda jakby był w więzieniu;)))) to ma swoją klasę i styl. Dziękuję za szybki kursik.Myśle, że kiedyś skorzystam z niego w swojej kompozycji. super doniczka.Pozdrswiam serdecznie:)

  P.s, małe krótkie pytanie, masz swoją kwiaciarnie?:)) lub pracujesz w kwiaciarni?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już wiem,doczytalam w Twoim profilu;).zawsze można bankowosc połączyć z kwiatami:)

   Usuń
  2. :) w więzieniu powiadasz.....pozdrawiam serdecznie

   Usuń